Tudunk-e eleget a külföldön élő magyarokról? Vajon ők mennyire ismerik az itthon élők életét, hallottak-e az általuk létrehozott értékekről? Egy nemzet múltja, fejlődése és jövője a hétköznapokból táplálkozik, ismerjük hát meg egymást! Ebben segít A Magyar Nyelv Múzeuma Tollkapocs elnevezésű levelezőprogramja, amely a nyelvi kultúra ápolásán túl a nemzeti összetartozás erős alapja lehet.
A nyelvújító Kazinczy Ferenc egykori birtokán álló Magyar Nyelv Múzeuma vállalja, hogy partnerintézményeivel összefogva koordinálja a kapcsolatfelvételt a határon innen és túl élő fiatalok között. A kezdeményezésbe igyekszünk bevonni minél több magyar diaszpórát a világ minden részéről.
A magyar ajkú fiatalokat oktató iskolák, egyesületek jelentkezését folyamatosan várja a múzeum a programba. Célunk, hogy minél több olyan diákot toborozzunk, akik szívesen veszik fel a kapcsolatot a világ más tájain élő magyar fiatalokkal. Jelentkezni az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
e-mail címen lehet.
A jelentkezők bekerülnek a nyelvmúzeum által kezelt adatbázisba. A személyiségi jogokat figyelembe véve ide a diák neve, életkora és érdeklődési köre, valamint a partnerintézmény neve és címe kerül fel (a levelezőpartnerek a későbbiekben eldönthetik, hogy privát címükön folytatják-e az ismerkedést). Az itt feltüntetett adatok alapján választhatnak majd levelezőpartnert a program résztvevői.
A Tollkapocs egy adatbázis, és életre hívóinak reményei szerint a kézzel írás népszerűsítésének egyik fóruma is lesz. A múzeum csupán a levélírás lehetőségét tudja megteremteni – bíznak ugyanakkor abban (s kérik a pedagógusok segítségét, biztatását is), hogy hamarosan sok-sok kézzel írott levél indul útnak a Kárpát-medencében és a világban.
Immár huszonöt kötetben olvashatók Kazinczy Ferenc levelei – 6521 levél, amelyeket a nagy nyelvújító küldött és kapott, amelyek többsége innen, Széphalomról indult útnak, és ide érkezett.