Esztétikai élvezettel fűszerezett időutazásra invitálja a látogatókat a PIM - Magyar Nyelv Múzeumának új időszaki irodalmi tárlata, a MADÁCH RETRO. Az Ember tragédiáját középpontba állító kiállítás tisztelgés a 150 éve elhunyt író előtt; valamint történeti visszatekintés az ötven évvel ezelőtti kultúrpolitikai kontextusra is.
Madách Imre halálának centenáriumára a Petőfi Irodalmi Múzeum meghívásos illusztráció-pályázatot hirdetett. Tizenkét neves alkotó küldte be alkotását: ötven grafikát, tusrajzot, litográfiát, rézkarcot, kollázst vegyesen. Érdekes visszajelzés ez abban a korban, amikor e dráma komoly vita tárgya volt a politikával átitatott kulturális közegben, a 3T (tilt, tűr, támogat) időszakában, mivel maga a mű olyan témákat boncolgat, mint a hatalom és a nép viszonya, a forradalomban rejlő lehetőségek. Talán nem véletlen, hogy éppen a demokráciát megjelenítő Athéni színhez nem készült pályamű.
A magyar grafika aranykorában (1964) nyílt kiállítást gondolta újra ötven évvel később a Petőfi Irodalmi Múzeum, és készítette el a MADÁCH RETRO tárlatot, amely most Kazinczy Ferenc széphalmi birtokán mutatkozik be.
Az izgalmas történeti háttér garantálja, hogy nem csak a képzőművészek kedvelői tartják érdekesnek, hogyan illusztrálták Madách művét ötven évvel ezelőtt, hiszen a képek kortörténeti dokumentumok. Emellett az irodalomtudomány és a színművészet Tragédia-értelmezéséről is közöl információkat a tárlat.
A grafikák befogadását különféle számítógépes lehetőségek segítik. Az illusztrációk mellett sor kerül Az ember tragédiája színeinek virtuális bemutatására is.
A képzőművészek impozáns névsora: Bálint Endre, Feledy Gyula, Gy. Molnár István, Hincz Gyula, Kondor Béla, Lukovszky László, Martyn Ferenc, Pásztor Gábor, Raszler Károly, Szántó Piroska, Tóth Imre és Würtz Ádám.
A kiállítást Varga Lívia és Petrik Szilárd, a kassai Thália Színház művészei nyitották meg, a vendégeket Csajlik József, a kassai Thália Színház igazgatója köszöntötte.