Száz éve született Lőrincze Lajos. A centenáriumi emlékévben a beszédművelés áll majd a negyedik éve futó, Testvérmúzsák című előadás-sorozat középpontjában. A témát a kisgyermekkori gügyögéstől egészen a felnőttek kommunikációjáig követi figyelemmel a nyelvmúzeum. A nyitóelőadáson (2015. február 26-án) Pálinkásné Szalánczi Gyöngyi, a sátoraljaújhelyi Pedagógiai Szakszolgálat vezetője arról beszélt, hogyan befolyásolja a kisgyermek beszédkészségét és gondolkodását a mozgás, milyen alapokat ad a kúszás, mászás, egyensúlyozás.
Ezeknek a nagymozgásoknak a hatására erősödnek az agyban futó idegpályák, amelyek a tanulást, írást, olvasást és persze a beszédkészséget fokozzák. Mivel a beszéd- és nyelvelsajátítást – amely minden tudományterület, így a sikeres élet nélkülözhetetlen velejárója is – kisgyermekkorban alapozzuk meg, a szülők felelőssége igen nagy. Minden korosztály számára lehet, sőt kell találni olyan koordinált mozgásos tevékenységet, amely erősíti a két agyfélteke közötti kapcsolatot.
Az előadás idején a kisgyermekes családokat játszósarokkal várta a nyelvmúzeum, ahol elsősorban a finommotorikus mozgás, a kéz-szem koordináció került előtérbe.