„Tiszta szellemiség és megszemélyesített erény” Kölcsey Ferenc emlékezete címmel ideiglenes tárlat nyílt 2014. február 26-án A Magyar Nyelv Múzeumában. Bár az Akadémiai Teremben elhelyezett képzőművészeti kiállítás a magyar kultúra napjától – január 22-től – látogatható, a hivatalos megnyitót csak most tartottuk meg. A képekről és az azokat ihlető írói munkásságról, azaz a Kölcsey Ferenc műveiben hangsúlyos erkölcsiségről és annak a mai kor számára is érvényes üzenetéről Gyapay László, a Miskolci Egyetem intézetvezető egyetemi docense beszélt.
A tárlat anyaga az 1990-ben, Kölcsey Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum által meghirdetett képzőművészeti pályázatra készült. A kiírásra akkor mintegy 60 művésztől közel 130 mű érkezett, melynek egy részét a költő emlékét ápoló intézmény meg is vásárolta. Az alkotók közül több művész díjat is nyert: a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja Almásy Aladár, a Magyar Képző- és Iparművészeti Lektorátus Siflis András, a Kölcsey Társaság Engel Tevan István munkáját jutalmazta. A Magyar Nyelv Múzeumának most nyílt kiállítása válogatás a Petőfi Irodalmi Múzeum tulajdonában lévő képekből.
A megnyitó után a vendégek a sárospataki ART ÉRT Műhely irányításával közösen elkészítették Kölcsey Ferenc portréját. Az 1 m x 1,8 m méretű képet több mint tíz látogató festette egyszerre. A kiállítás kapcsolódó programja rámutatott arra, hogy a festés, a képzőművészet pihentető alkotói munka és közösségi élmény is lehet.
Az ideiglenes tárlat június végéig tekinthető meg a nyelvmúzeum Akadémiai Termében.