A nyelvmúzeum könyvritkaságai

„Minitárlat” mutatja be A Magyar Nyelv Múzeuma könyvkincseinek néhány darabját. A válogatásba került darabok hagyatékokból vagy ajándékozás révén kerültek az intézmény gyűjteményébe. A kötetek nem antik jellegük miatt érdekesek, sokkal inkább azért, mert ritkaságnak számítanak. Ilyen például Pókai Sárosi Gyula Arany Trombita című művének kézzel írt másolata (1850). A költő Kossuth Lajos bizalmas barátjaként a forradalmi kormány szolgálatában állt. Éppen ezért lett az Arany Trombita az 1848-as forradalom és szabadságharc népies krónikája. A 13 fejezetből álló mű szenvedélyes hangon kommentálja Jellasics lázadását, Lamberg kivégzését, Bem erdélyi csatáit. Mivel a nép számára íródott, azt a gondolkodást, képzeletvilágot követi. Nagy sikere volt megjelenésekor, idővel azonban betiltották. Ezek után mégis sokan kockázatot vállalva rejtegették.

A válogatásban kapott helyet Vas Gereben magyar korrajza, A nemzet napszámosai és gróf Széchenyi István Világ című kötete. Várhatóan népszerű lesz a kis gyűjtemény néhány régi tankönyve, köztük Pista és Juliska olvasókönyve, illetve 1900-as évek elejéről származó magyar nyelvgyakorló füzetek.