Verssel ünnepelt a nyelvmúzeum

Immár a Petőfi Irodalmi Múzeum tagintézményeként, ötéves évfordulóját ünnepli A Magyar Nyelv Múzeuma, melyet Sólyom László köztársasági elnök avatott fel 2008-ban. Az átadás napján, április 23-án hagyományosan szavalóversenyt rendez a nyelvmúzeum Teremtő anyanyelv címmel, mely egyre népszerűbb a térség és a határon túli iskolák körében is. Idén Sátoraljaújhely, Sárospatak, Hegyköz, Bodrogköz és a határon túli Kassa iskoláiból közel 70 diák nevezett a három kategóriában (általános iskola 5-6. osztály; általános iskola 7-8 osztály, középiskola 9-12. osztály). Túlnyomóan klasszikus szerzők költeményei közül választottak a nevezők, de a korábbi évekhez képest több volt a kortárs mű az elhangzott versek között. A szavalatok értékelésénél a hangsúly az átélésen volt, hiszen a versnek a szavaló szívéből kell szólni.

A nyelvmúzeum célja ezzel a rendezvénnyel is az, hogy ráirányítsa a gyerekek, fiatalok és szüleik figyelmét az anyanyelv alapos ismeretére és helyes használatára. Ez elsősorban színvonalas, örök értékeket, valódi kultúrát közvetítő gyermek- és ifjúsági szépirodalmi műveken keresztül a legsikeresebb. Ezért idén a kortárs irodalmat is felkaroló Scolar Könyvkiadó köteteivel jutalmazta a szakmai zsűri a legszebb szavalatokat.

I. korcsoport (5. -6 osztály):

Zsűri:
• dr. Lenár Györgyné, nyugdíjas magyartanár, a Sátoraljaújhelyi Diákok Baráti köre elnöke
• Jászter Beáta, a Zemplén Televízió kulturális magazinjának szerkesztője, műsorvezetője

Díjazottak:
1. Ladomérszky Bence (II. Rákóczi Ferenc Általános iskola, Sárospatak)
2. Illés Rebeka (Árpád-házi Szent Margit általános Iskola, Sátoraljaújhely)
3. Szabó Diána Elizabet (Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona)
Különdíj: Durbák Zsombor (Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona)

II. korcsoport (7. - 8. osztály):

• Remeckiné Toma Kornélia, főiskolai docens, ME – Comenius Főiskolai Kar
• Kákonyi Magdolna, a Petőfi Irodalmi Múzeum múzeumpedagógusa