Tiszta szellemiség és megszemélyesített erény - a politikai pályáját Sátoraljaújhelyen kezdő, százhúsz esztendeje elhunyt Kossuth Lajos szavai ezek Kölcsey Ferencről, kinek emberi nagyságát, mély és cselekvő hazaszeretetét kortársai ismerték, tisztelték. A teljes idézet így hangzik:

„Oly sokratesi bölcsesség s oly roppant tudomány oly igénytelenséggel, oly catói karakter annyi szerénységgel, oly meleg emberszeretet, oly minden emberi salaktól tiszta szellemiség és megszemélyesített erény, oly gyermeki szelídséggel – mikor volt, hol van s mikor lesz?” (Kossuth Lajos levele börtönéből édesanyjának, 1838. szeptember 8.)

Vörösmarty Mihály, a Szózat költője ezt írta a Himnusz szerzőjéről:
„Nap vala értelmed, jó szíved, csillagok és hold:

Egy nagy természet fényköre húnyt le veled.” (Vörösmarty Mihály: Kölcsey I.)
Széphalmon, Kazinczy Ferenc egykori gyümölcsöskertje helyén az itt látható, Kölcsey személyét és világát megidéző képek ismerős tájon: otthon vannak.

1808. május 19-án egy Kölcsey Ferenc nevű, tizennyolc éves debreceni diáktól kapott levelet a széphalmi mester, ő válaszolt, s egy hosszú barátság és együttmunkálkodás vette kezdetét. „Rokonom és barátom, tanítóm és társam vala” – vallotta meg Kölcsey a nagy nyelvújító halála után. (Kölcsey Ferenc, Emlékbeszéd Kazinczy Ferenc felett, 1832. szeptember 8.) Rokon lelkek voltak ők, a „tanítvány” verssornyi Kazinczy-portréja mindkettejükre (és Kossuthra és Vörösmartyra is) érvényes: „Nemzetemért e szív tettel bizonyíta szerelmet”. (Kölcsey Ferenc: Kazinczy, 1832, szeptember 8.)

1990-ben, Kölcsey Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum Kölcsey Képzőművészeti Pályázatot írt ki. A pályázatra mintegy 60 művésztől közel 130 mű érkezett, kiállításunk válogatás volt azokból a művekből, amelyeket a Petőfi Irodalmi Múzeum a pályázati anyagból megvásárolt. A résztvevők közül több művész díjat nyert: a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja Almásy Aladár, a Magyar Képzőmű- és Iparművészeti Lektorátus Siflis András, a Kölcsey Társaság Engel Tevan István munkáját jutalmazta.

Tárlatunkkal Kölcsey Ferencre, de egyúttal a korra, nemzetünk, irodalmunk 19. századi nagyjaira is emlékeztünk.

A kiállítást rendezték: Nyiri Péter és Varga Lukács (Petőfi Irodalmi Múzeum – A Magyar Nyelv Múzeuma)