2009. október 27-én nyílt meg A Magyar Nyelv Múzeuma Akadémiai Terme. Kazinczy Ferenc rajza (a Magyar Tudós Társaság "kerekasztaláról") ihlette a nyelvmúzeum ovális alakú, bástyaszerű épületrészét.

A terembe egy nagy asztal került, 27 székkel, kis obeliszkekre vésett nevekkel: ezzel állítottunk emléket a Tudós Társaság (a Magyar Tudományos Akadémia) tagjainak, Teleki József elnöknek és a tagoknak (a "fundátoroknak"). A falon gróf Széchenyi Istvánnak, illetve Hébének, az ifjúság és tudás istennőjének, az Akadémia jelképének festménye látható, továbbá huszonegy magyar író és költő arcképe, valamint idézetek, vallomások a magyar nyelvről.

A terembe lépőt a bejárattal szemközti falrészen egy Berzsenyi-idézet fogadja:

"Mi az hát, ami a magyart emelheti?
Valóban nem más, mint az ész s erkölcs:
Csak úgy állhat meg a mi kis testünk,
Ha az lélekkel s erővel teljes."

Az Akadémiai Terem tanácskozásoknak, ünnepélyes alkalmaknak és időszaki kiállításoknak ad helyet.