„Betűvetők” szépíró verseny 2019.

 

A Magyar Nyelv Múzeuma fontos küldetésnek tartja a kézzel írás hagyományának ápolását, népszerűsítését, ezért idén is meghirdette a kétfordulós „Betűvetők” szépíró versenyt, melynek résztvevői általános és középiskolás diákok, akik 3 korcsoportban:    

I. 5-6. évfolyam,

II. 7-8. évfolyam,

III. 9-13. évfolyam – adhatták be pályamunkáikat.

A selejtező alkalmával előre meghatározott szöveg lemásolása volt a feladat. A verseny szervezőinek nagy örömére közel 300 kézzel írott munka érkezett múzeumunkba, Magyarország egész területéről és határainkon túlról is. A zsűri tagjai ezen alkotások közül választották ki a 10 legesztétikusabbat, melyek készítői továbbjutottak a döntőbe:

I. korcsoport:

Béres Petra

Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola, Sárospatak

Emperger Flóra

Vak Bottyán Általános Iskola és Gimnázium, Simontornya

Ihnáth Hanna

Petőfi Sándor Református Általános Iskola, Sátoraljaújhely

Kocsi Dalma

II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Ricse

Kovács Vivien

Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos

Németh Panna

Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr

Prontvai Flóra

Váci Radnóti Miklós Általános Iskola

Szabó Anna

Létavértesi Arany János Általános Iskola

Tóth Barbara

Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos

Varjú Zétény

Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola

   
   

II. korcsoport:

Greskó Dalma

Petőfi Sándor Református Általános Iskola, Sátoraljaújhely

Horváth Luca

Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola

Karászi Réka Boglárka

Sárospataki Református Kollégium Általános Iskolája

Kicsko Laura

Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos

Kocur Alexandra

Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos

Kramcsák Eszter

Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

Lakatos Dominika

Helmeczy Mihály Alapiskola, Királyhelmec

Magyar Blanka

Petőfi Sándor Református Általános Iskola, Sátoraljaújhely

Maklári Tímea

Váci Radnóti Miklós Általános Iskola

Vitányi Gréta

Árpád-házi Szent Margit Általános Iskola, Sátoraljaújhely

   
   

III. korcsoport:

Czapár Viktória

Mezőberényi Petőfi Sándor Általános Iskola és Gimnázium

Frind Bianka

V. István Katolikus Szakgimnázium és Gimnázium, Sátoraljaújhely

Garabuczi Zsóka

Berettyóújfalui SzC Arany János Gimnázium

Hanzel Nikoletta

Budai Nagy Antal Szakgimnázium, Nagykálló

Lepsényi Barbara Virág

Vak Bottyán Általános Iskola és Gimnázium, Simontornya

Magyar Boglárka

Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium

Mihók Christofer

Perbenyiki Szakközépiskola

Novák Csilla

Mezőberényi Petőfi Sándor Általános Iskola és Gimnázium

Pletenyik Fanni

Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma

Tóth Szilvia

Mezőberényi Petőfi Sándor Általános Iskola és Gimnázium

A verseny döntőjét 2019. november 25-én A Magyar Nyelv Múzeumában, Széphalmon rendeztük meg, a versenyzők által másolandó szövegek témája – Kazinczy Ferenc születésének 260. évfordulójára emlékezve – a nyelvújító életéhez és munkásságához kapcsolódott.

Szépírói tehetségük bizonyítása után a tanulók megtekinthették múzeumunkat, míg a zsűri tagjai:

  • Bohus Károly - kalligráfus (zsűri elnöke),
  • Finta Éva – József Attila díjas költő, drámaíró, irodalomtörténész,
  • Kesztyűs Kitti – múzeumpedagógus,
  • Hornyákné Tóth Renáta – múzeumpedagógus, értékelték munkáikat.

Az eredményhirdetés előtt Bohus Károly kalligráfus tartott kalligráfiai bemutatót a versenyzőknek és kísérőiknek.

Az elbírálás során a zsűri a teljes szöveg összképét, elrendezését, a szövegsorok harmóniáját és a helyesírást értékelte.

A döntőn részt vevő tanulók írásai közül nem volt egyszerű feladat kiválasztani korcsoportonként a 3 legszebbet, hiszen minden benyújtott pályamunka egyedi vonásokat tartalmazott, és esztétikailag is tökéletesen megfelelt a zsűri elvárásainak.

A meghatározott szempontokat szigorúan figyelembe véve az alábbi helyezések születtek:

I. korcsoport:

1. helyezett: Tóth Barbara, Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos,
2. helyezett: Szabó Anna, Létavértesi Arany János Általános Iskola,
3. helyezett: Emperger Flóra, Vak Bottyán Általános Iskola és Gimnázium, Simontornya.

II. korcsoport:

1. helyezett: Kocur Alexandra, Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos,
2. helyezett: Greskó Dalma, Petőfi Sándor Református Általános Iskola, Sátoraljaújhely,
3. helyezett: Kramcsák Eszter, Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola.

III. korcsoport:

1. helyezett: Lepsényi Barbara Virág, Vak Bottyán Általános Iskola és Gimnázium, Simontornya,
2. helyezett: Garabuczi Zsóka, Berettyóújfalui SzC Arany János Gimnáium,
3. helyezett: Hanzel Nikoletta, Budai Nagy Antal Szakgimnázium, Nagykálló.

Minden résztvevőnek gratulálunk, és reméljük, hogy jövőre is hasonlóan szép számban érkeznek majd pályázatunkra az alkotások.

A díjazott tanulók alkotásait a nevükre kattintva tekinthetik meg.

 

Petőfi Irodalmi Múzeum - A Magyar Nyelv Múzeuma| 3988 Sátoraljaújhely-Széphalom, Kazinczy utca 275.
Telefon:
  +36 47 521 236 | E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | FaceBook: facebook.com/nyelvmuzeum | GPS koordináták: 48.436420, 21.622054

Nyitvatartási idő: hétfő kivételével mindennap | Nyári nyitvatartás:  április 1-től, 9-től 17-ig | Téli nyitva tartás: október 29-től, 8-tól 16-ig.

lablec logosor